Merhaba, MSSQL (Microsoft SQL) veri tabanınızdaki datalarınıza bağlantı problemleri veya ekleme çıkarma işlemlerinde “Fatal Error 9001” hatası alıyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayarak bu sorunu kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bileşen Hizmetleri

Yukarıdaki menülerden ilgili kısmına giriyoruz. Açılan kısımda Hizmetler kısmına tıklıyoruz. Sağ alanda açılan servisler üzerinden aşağıdaki servisleri buluyoruz ve;

  • SQL Server Browser
  • SQL Server (MSSQLSERVER)
  • SEL Server Agent (MSSQLSERVER)

Adı yukarıdaki gibi olan servislere tek tek sağ tıklayıp ardından restart seçeneğini seçiyoruz. Her bir servis hızlı bir şekilde restart edilecektir. Bu şekilde hatayı gidermiş olacaksınız fakat bu hata ile sık sık karşılaşmamak için aşağıda yer alan adımı da uygulamanızı tavsiye ederiz. SQL Server Management Studio üzerinden sorun çıkartan database’e sağ tıklayıp ardından Properties seçeneğini seçin ve ardından files kısmına tıklayın. Sağ kısımda yer alan “Size” alanında yer alan rakamları yükseltin. “Fatal Error 9001” hatasının ana kaynağı log dosyasının artmasıdır. “Size” kısmında yer alan rakamları mb cinsinden arttırdığınızda sorununuz kalıcı olarak çözülmüş olacaktır.

Başka bir yazıda görüşmek dileği ile …

Saygılar,

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir