Site hızlandırmanın bir kaç farklı yolundan biri de browser caching’dir, Linux platformda .htaccess ile kolayca yapılabilecek bu işlemler ile, css, javascript, jpg, favicon, gif ve benzeri gibi içeriğini kullanıcının browserına ön bellekleme yaptırarak tekrar tekrar server’dan indirmesine gerek bırakmazsınız, dolayısıyla sitelerinizin açılış hızı için katkısı olacaktır. Gtmetrix, Google, Pagespeed gibi araçlarda bu özelliği kullanmanızı öneriyor.

.htaccess Dosyanıza Ekleyeceğiniz Kod;

## Browser Cache ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType text/html “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 1 month”
</IfModule>
## Browser Cache ##

Bu kodlar ortalama her sitenin ihtiyacı olan periyotlarda yazılmıştır, tarihleri değiştirebilirsiniz. Şunu unutmayın Örnek “resim.jpg” isimli dosyanız 1 yıl cache olacak, eğer “resim.jpg” görseli değişirse daha önceden web sitenize girmiş ziyareti bunu değişmiş olarak göremez, CTRL + F5 komutuyla siteyi tekrar yenilemek durumunda kalacaktır. Dosyalarınızı isimlendirirken buna dikkat ederseniz bu ön bellekleme seo puanı, site hızı açısından çok faydası olacaktır.

Hali hazırda, linux hosting servislerimizde gzip level 6 olarak litespeed üzerinden sıkıştırarak içeriği yüksek performans ile PlusLayer Teknoloji olarak sunabilmekteyiz.

Yazar Hakkında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir