Merhabalar,

Windows Server 2012 işletim sistemi ve Windows 8 işletim sisteminden önce çıkarılan işletim sistemlerinde, uzaktan kod çalıştırılmasına neden olan yeni bir açık bulunmuştur. CVE-2019-0708 kodlu bu açık yüzünden ” Wannacry ” türevi ” Crypto ” saldırılarının gerçekleştirilmesi ve yaygınlaşması beklenmektedir. (Bir çok farklı Hacker gruplarının bu konuda girişimlerde bulunduğu ve saldırı türleri geliştirdiği gözlenmiştir.)

Bu açığın ortaya çıkmasından sonra Microsoft, artık güncelleme ve destek sağlamadığı eski işletim sistemlerinde dahi açığı ortadan kaldıracak yeni bir yama yayınlamıştır.

Microsoft Windows XP – (Dahil!)
Microsoft Windows Server 2003 – (Dahil!)

İşletim sistemi kullanıcıları aşağıdaki adrese giriş yaparak, ” Security Update ” kısmı altından kullandığınız işletim sistemine göre uygun güvenlik yamasını cihazınıza indirebilirsiniz.

https://support.microsoft.com/en-us/help/4500705/customer-guidance-for-cve-2019-0708

*** Not: Güvenlik yamaları SP olarak duyarlıdır. Microsoft Windows Server 2003 Service Pack 2 için olan yama, Microsoft Windows Server 2003 Service Pack 1 için kullanılamaz ve yüklenemez.

Microsoft Windows 7
Microsoft Windows Server 2008
Microsoft Windows Server 2008 R2

İşletim sistemine sahip kullanıcılar ise aşağıdaki adrese giriş yaparak, ” Security Update ” kısmı altından kullandığınız işletim sistemine göre uygun güvenlik yamasını cihazınıza indirebilirsiniz.

https://portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2019-0708

*** Not: Güvenlik yamaları SP olarak duyarlıdır. Microsoft Windows Server 2008 R2 Service Pack 2 için olan yama, Microsoft Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 için kullanılamaz ve yüklenemez.

İşlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için en yaygın işletim sistemleri ve Güvenlik Yaması indirme Link’leri aşağıda yer almaktadır;

Microsoft Windows 7 64-bit Service Pack 1 – İndir
Microsoft Windows Server 2008 R2 64-bit Service Pack 1 – İndir
Microsoft Windows Server 2008 R2 64-bit Service Pack 2 – İndir

Ciddi bir güvenlik açığı ve problemi olan bu durum için, yukarıdaki güncelleme işlemlerinizi sunucunuz üzerinde eksiksiz olarak yapınız. Yapılmayan bu güncelleme işlemi daha sonra geri dönüşü olmayan ciddi mağduriyetler doğurabilir. Bilgilerinize,

Başka bir makalemizde görüşmek dileği ile …

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir